Hizmetlerimiz > Danışmanlık

Danışmanlık

Açıklama :


Bireysel DanışmanlıkDokuz Tip Mizaç Modeli ekseninde Bireysel Danışmanlık hizmetinin en temel amacı; bireyin önce kendi mizaç tipini ve mizacı ekseninde şekillenen karakter ve kişilik özelliklerini keşfetmesini sağlamak ve bunun üzerinden karşılaştığı sorunlara çözüm sunmaktır. Bununla birlikte bireyin kendisi ve çevresi hakkında farkındalık geliştirmesine, aile, sosyal ve özel yaşamındaki kişi ve değerlerle “uyumlu, dengeli, farkında ve kaliteli” bir hayat sürmesine yardımcı olmaktır.

Bireysel Danışmanlık hizmetinde, danışman, danışanıyla bire bir olarak ilgilendiği yaklaşık 45 -60 dakika arasında süren görüşmeler yapar. Bu görüşmelerin kaç seans süreceği danışanın ihtiyacına göre şekillenir. Bireysel Danışmanlık kapsamında danışman; ilişki ve iletişim problemleri, öfke kontrolü, stres yönetimi, evlilik problemleri, depresyon, travma, kişisel gelişim ve olgunlaşma, cinsel problemler, panik atak, mistik ve spritüel eğilimler gibi konularda kişinin mizaç tipi, karakter ve kişilik özelliklerini baz alır ve “kişiye özgü” yaklaşımlar ve kalıcı çözümler sunar.

Bireysel Danışmanlık hizmetlerimizden Dokuz Tip Mizaç Modeli uzmanlarıyla görüntülü görüşme yoluyla online olarak ya da ofisimizde yüz yüze görüşerek faydalanabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi ve randevu almak için bizi aşağıdaki telefon numaralarından arayabilirsiniz.Aile ve Çocuk Danışmanlığı


Çocuğunun sağlıklı bir karakter ve kişilik geliştirmesi, potansiyellerini kaliteli biçimde ortaya koyarak mutlu ve başarılı bir birey olarak yetişmesi her anne babanın en doğal isteğidir. Aile ve Çocuk Danışmanlığı hizmetlerimizin temel amacı da, çocuğun potansiyellerini yaşam boyu değişmeyen mizaç tipi temelinde belirlemek ve bu potansiyellerin ortaya çıkmasını sağlamaktır. Ayrıca tüm anne babaların çocukların sağlıklı karakter ve kişilik gelişimi için onlara nasıl yaklaşmaları gerektiğini bilen bir ebeveyn olmalarına yardım etmektir.

Aile ve Çocuk Danışmanlığı hizmetlerimizde ailelere, çocuklarının tüm potansiyellerini ortaya koymalarına yardımcı olacak, çocukların beklenti, yaşama bakış açısı ve ihtiyaçlarına karşılık verebilecek, çocuğun bireysel farklılıklarının merkeze alındığı bir yaklaşım sunulur. Bu yaklaşımın temelinde, çocukların tüm olumlu potansiyel ve yeteneklerinin, aynı zamanda olumsuzluğa açık riskli özelliklerinin biyolojik belirleyicisi olan ve yaşam boyu değişmeyen bir çekirdek olan “mizaç” kavramı yer alır. Böylelikle her bir çocuk için değişmeyen mizaç tipi temelinde, anne ve babaların sorularına yanıt verebilecek ve onlara bilimsel temellere dayanarak yön verebilecek tutarlı bir yaklaşım sunulur.

Bizler, çocukların sağlıklı birer kişilik geliştirmelerinin de ailelerin çok önemli bir sorumluluğu taşıdıklarına inanıyoruz.  Bu nedenle anne ve babalara çocuklarının yaşamı boyunca yardımcı olmalarını sağlayabilecek ve çocuklarının sağlıklı bir karakter ve kişilik geliştirmelerine destek olacak pratik, işe yarar ve bilimsel uygulamalarla destek veriyoruz.


Ergen Danışmanlığı


Ergenlik dönemi çocuğunuzun yaşamında, duygusal, düşünsel ve bedensel açıdan çok hızlı değişimlerin yaşandığı bir dönemdir. Bu dönem, kişilik gelişiminde çok önemli bir yer tutar. Bu süreçte onların doğuştan gelen potansiyel ve eğilimlerini tanıyıp anlamak ve onlarla kendilerini tanımalarına yardımcı olacak bir iletişim köprüsü kurabilmek, sağlıklı bir karakter ve kişilik gelişimi için son derece önemlidir.

Bu dönemde gençler, kendilerine çok sık “ben kimim?” sorusunu sorup, kimliklerini tanımaya ve anlamlandırmaya çalışırlar. Kendilerini tanıma ve “birey” olma sürecinde; bazen içedönük, bazen dışadönük, bazen hırçın, asi ve öfkeli, bazen de uyumlu ve sevecen olmak gibi tutarsız görünen davranış ve tutumlar sergileyebilirler. Aslında çocuklarımızın, ”büyüdükçe değişiyor, farklılaşıyor“ gibi görünen davranış ve tutumlarının altında, tüm bu değişimlerin yönünü belirleyen çok önemli bir yapı vardır. Bu yapı, çeşitli atasözlerinde “insan 7’sinde neyse 70’inde de odur”, “can çıkar huy çıkmaz”, “kurt köyünü (tüyünü) değiştirir, huyunu değiştirmez”, “huy canın altındadır”, “sütle giren huy, canla çıkar” şeklinde de ifade edilen mizaçtır.

Her bir mizaç tipinin kendine özgü, gelişime açık olumlu ve olumsuzluğa açık risk potansiyelleri bulunur. Bu durumu toprağa ekilen bir tohumun hava, su ve güneşe maruz kalarak gelişmesine benzetebiliriz. Bu tohumun çürümeye terk edilmesi ya da uygun koşullar altında geliştirilmesi mümkündür. Ancak tohumun sağlıklı bir ağaca dönüşebilmesi için önce “tohumun cinsini, dolayısıyla ona uygun koşulların neler olduğunu – nasıl bir bakım verilmesi gerektiğini” bilmemiz gerekir. Benzer bir biçimde bir gencin uygun bir yaklaşım sayesinde -tıpkı meyve veren sağlıklı bir ağaç gibi- tüm olumlu potansiyellerini sergilemesi mümkündür. Ancak diğer taraftan yeterince tanınmayan, dolayısıyla ortaya çıkmak için uygun koşulları bulamayan potansiyeller yaşam boyu gizli kalabilir. Hatta genellikle bu durumda aileler, olumlu potansiyellerini sergilemeye imkan bulamayan gençlerin “olumsuz potansiyel özellikler sergilemesini” “tuhaf ve sorunlu” bulurlar…

Ergenlik çağında, çocukların genel şikayeti ailelerinin onları yeterince anlamadığını düşünmeleridir. Aynı şekilde siz de çocuğunuzun sizi anlamadığını ve onun için yapmış olduklarınızı fark etmediğini veya size değer vermediğini/saygı duymadığını düşünebilirsiniz. Bir sorunla karşılaştığınızda etraftan/büyüklerinizden öğrendiğiniz ya da kitaplardan okuduğunuz yöntemleri uygulamanın işe yaramadığını tecrübe etmiş olabilirsiniz. Böyle durumlarda anne-babalık becerilerinizin yetersiz kaldığını düşünebilir ve ne yapmanız gerektiği konusunda kendinizi çaresiz hissedebilirsiniz. İşte tam da bu noktada Dokuz Tip Mizaç Modeli Uzmanları olarak bizler, “çocuklarınızla aranızda yaşanan sorunların çözümsüz olmadığını hatırlatmak” ve size yardımcı olmak için buradayız.Evlilik ve Çift DanışmanlığıEvlilik ve Çift Danışmanlığı, evli ya da evli olmayan çiftlerin, ilişkilerinde karşılaştıkları sorunları Dokuz Tip Mizaç Modeli uzmanlarıyla birlikte ele alıp değerlendirdikleri ve yine birlikte çözüme kavuşturdukları bir danışmanlıktır. Evlilik ve Çift Danışmanlığında, çiftler arasında yaşanan, duygusal, düşünsel ve davranışsal problemler, psikologlar tarafından kişilerin mizaç tipleri göz önünde bulundurularak değerlendirilir. Böylelikle danışmanlığa başvuran her bir çift için “genel geçer öneriler yerine” “çiftlerin mizaç tiplerine ve potansiyellerine uygun” en yol haritası belirlenir. Evlilik ve Çift Danışmanlığında çiftler, uzmanlarımızın yönlendirmesiyle bazen seanslara birlikte katılırken bazen de ayrı ayrı katılabilirler. Burada amaç, çiftlere sorunlar için günlük, pratik ve geçici çözümler sunmak değil, partnerlerin önce kendilerini ve ardından birbirlerini daha iyi anlayarak ilişkilerinde yaşadıkları problemleri “kendi potansiyel güçleriyle kalıcı bir biçimde” aşmalarını sağlamaktır.

Dokuz Tip Mizaç Modeli çerçevesinde Evlilik ve Çift Danışmanlığı, çiftlerin davranış, duygu ve düşüncelerinin şekillenmesine etki eden ve yaşam boyu değişmeyen “mizaç tiplerini” temel alır. Buna ek olarak danışmanlık süresince bireysel farklılığımızı oluşturan karakter ve kişilik yapıları da, mevcut sorunların giderilmesinde önemli bir rol oynar. Bu danışmanlıkta temel hedef çiftlere, olaylara hangi pencereden bakıp nasıl algıladıklarının farkındalığının sağlanması ve aralarındaki bireysel farklılıkların ilişkilerinde ne gibi sorunlara yol açtığının üzerine çalışılmasıdır. Unutmamak gerekir ki; ilişkilerde problem olan, bireysel farklılıklarımız değil bireysel farklılıklarımızı algılayış ve yaşayış biçimlerimizdir.

Evlilik ve Çift Danışmanlığında gündemi oluşturan konular genel olarak, geçimsizlik, hayat görüşlerindeki farklılıklar, kişilik çatışmaları, kıskançlık, maddi problemlerin ilişkiye zarar veriyor olması, bağımlılık, evlilik depresyonu, güven problemleri, aldatma, cinsellikle ilgili yaşanan sorunlar, boşanma ve ayrılma süreçleridir. Ayrıca evliliğe hazırlanan çiftlerin ilişkilerinin analiz edilmesi ve uyumlu ya da riskli olan noktaların üzerinde durulması, evlilikte nelere dikkat etmeleri gerektiği ya da boşanma sürecindeki çiftlerin kendilerine ve çocuklarına kalıcı bir hasar vermeden sağlıklı bir ayrılma süreci yaşayabilmeleri de en önemli gündem konularımız arasındadır.

Danışmanlık
Randevu Talep Formu
Firma Adı :
Ad - Soyad* :
Mail* :
Telefon* :
Adres :
Notlar :