MERİDYEN TERAPİSİ VE OLUMLAMALARDoğu Tıbbında M.Ö 3000 yılından beri bedenimizde akan bir Yaşam Enerjisinin varlığı bilinmektedir. Bu yaşam enerjisi Çincede “Chi”, Sanskritçede “Prana”, Japoncada “Ki”, Sufizmde “Baraka” adını alır.Havada, toprakta ve suda bulunan bu enerji insan bedeninde de Meridyenler olarak bilinen kanallar aracılığı ile akar.Bir insan bedeninde toplam 14 tane Meridyen vardır.Bedendeki her sistem, her organ bu meridyenler aracılığı ile enerji alır ve enerji verir.Enerji yoksa yaşamda yoktur.Bu kanallar aracılığı ile bedende akan enerji, akış biçimi(yönü), dengesi ve uyumu ile insanın fiziksel ve zihinsel sağlık durumunu belirler. Bu enerjilerin bedende, sağlıklı ve dengeli akışını sağlamak için yüzyıllardır akupunktur noktaları kullanılmaktadır.Bu noktalar iğnelerle uyarılarak harekete geçirilebildiği gibi parmak uçları ile vurularak veya hafifçe sıkılarak da enerji akışı sağlanır.

Çünkü, bedende akan her enerji ;
- Hareket edip, akışını devam ettirmelidir. Yalnızca hareket ederek ve akarak canlılığı devam ettirebilir.(Dış etkenler, stres ya da bazı toksinler bu akışı sekteye uğratır.)
- Her Enerji, belli biçim ve kalıplarda akarak sağlığı oluşturur.Bu biçimlerin dışında akması sağlığı etkiler, işlevselliğini bozar.
- 1940 yılında Amerika’ da Yale Üniversitesi Tıp Fakültesinde, araştırmacı Prof.Harold Saxton Burr ,tüm yaşayan organizmaların yukarıdan aşağı ve soldan sağa elektriksel bir kutuplaşmaya sahip olduğunu keşfetti.Buna göre tıpkı Dünya gibi ya da bir pil gibi insan bedenin de eksi ve artı kutupları vardır.Bu kutuplar elektromanyetik bir alan yaratarak (tıpkı bir Mıknatısın toplu iğneleri kendine çekip aynı hizada bir dengede tutması gibi ) zihinsel ,fiziksel ve duygusal denge durumunu korurlar.Enerji Kinesyolojisine göre bu kutupların tersine çevrilmesi durumunda ( ki bu durumda tüm diğer enerji akışlarıda etkilenir.) elektromanyetik bir dengesizlik oluşur ve sonucunda zihinsel, duygusal ve fiziksel sorunlar yaşarız. Elektronik araçlardan, kullandığımız objelere. yediğimiz yiyeceklere hatta düşüncelerimize kadar bir çok şey bu kutupların yönünü değiştirebilir. Batı dünyasında ilk olarak 1969 yılında Dr.George Goodheart bedendeki enerji akışının kas testi (Kinesyoloji) aracılığı ile test edilebildiğini farketti.Kinesyolojik Kas Testi bedende enerjinin ters akışını saptamak için kullanılan bir testtir.Onun öğrencisi olan psikiyatrist Dr.John Diamond “Bedeniniz Yalan Söylemez” kitabında bu akışın fiziksel ve duygusal olarak insan sağlığını nasıl etkilediğini gösterdi.Bilinçaltı bu tersine çevrilme (akış) durumunda inançlarımıza bir ket vurarak niyet ettiğimizin aksine davranmamızı sağlayabilir.Bir başka deyişle, bilinçaltı inançlarımızla, bilinçli zihnimizin düşünceleri aynı kutupsal doğrultuda olmadığı sürece, kendimiz için istediklerimizi gerçekleştirmek olanaksızlaşır.Değiştirmeye niyet ettiğimiz şeyleri değiştirememizin ve dönüp dönüp benzer şeyleri yaşamamızın nedeni budur.Fiziksel, Zihinsel ve Ruhsal sağlık yalnızca bedendeki enerji akışı dengede olduğunda sağlanabilir.

Meridyen Terapisi, meridyenler, meridyenler üzerindeki akupunktur noktaları , meridyenlerin akışının ketlendiği durumlar, enerji akışını düzeltme ve dengeleme (Enerji Kinesyolojisi) ile çalışır. Fiziksel, zihinsel ve duygusal boyutta iyileşme sağlayan bir “Ruhsal ve Kişisel Gelişim” yöntemidir.
Psikolog Gülgün Sharafat
 
MERİDYENLERİN OLUMLAMALARI

Merkezimizde verilen Meridyen terapisi eğitimine katılanlar veya EFT uygulamayı bilenler aşağıdaki Akupunktur noktalarını ve olumlamaları kullanabilirler.

MESANE (Kaş )
“Yaşamımda güç ve cesaretle ilerliyorum. Her zaman için umudum var. (YA DA) Bu sorunumu çözmek için umudum var.”

SAFRA KESESİ: (Şakak)
“Yoluma iyilikle, sevgiyle devam ediyorum. Kendimi ya da başkalarını yargılamayı bırakıyor, her şeyi ve herkesi sevgiyle affediyorum.”

KALP: (Karate noktası )
“Ne yaparsam sevgiyle yapıyorum. Kendime, etrafıma sevgi saçıyorum.”

BÖBREK: (Köprücük)
“Sorunlarımdan, sıkıntılarımdan rahatlıkla sıyrılıyorum.Herşeye rağmen yolumda cesaretle ilerliyorum.”

KALIN BAĞIRSAK: (Kolun ortasında kıvrımın altı)
“Sorunlarımı, sıkıntılarımı bırakıyorum. ( YA DA) olduğu gibi kabul ediyorum. Beni sorunlarıma bağlayan bağları bırakıyorum.”

KARACİĞER: (Göğüs altı)
“Kendimi seviyorum ve kendimi şefkatle kucaklıyorum. Artık hiç bir konuda kendime öfkeli değilim. Kendime kızıp, kendimi suçlamayı bırakıyorum, kendimle rahatım.”

AKCİĞER: (Göğsün ortası)
“Sorunlarımın tamamen çözüleceğine inanıyorum. Sorunlarımı, üzüntülerimi, sevgiyle kucaklıyor ve bırakıyorum.”

PRECARDİUM: (Bilek içi )
“Ne istediğimi biliyorum. Yüreğimin , ruhumun en derinden duyduğu ihtiyaçlara göre yaşıyorum. Ben değerliyim, kendimi koşulsuz şartsız sevmeyi seçiyorum.

İNCE BAĞIRSAK: (Karate noktası)
“Ne istediğimi hangi konuda ne önceliğim olduğunu ve ne yapacağımı biliyorum. Kararlarımı kolaylıkla alıp, rahatlıkla uyguluyorum.”

DALAK-PANKREAS: ( Kol altı)
“Kendimi şefkatle kucaklıyorum. Yaşadığım her şeyi özümseyip hazmederken dengemi koruyorum.Sorunlarımı yaşarken de çözerken de dengemi koruyorum."

MİDE: (Göz Altı)
“Tüm kaygılarımı ve endişelerimi bırakıyorum. Kendi kaynağımdan besleniyorum . Herkesi kendi kaynağına bırakıyorum, kendi gücüme, yaşam'a ( veya Allah’a, Evren’e) güveniyorum.”

ÜÇLÜ ISITICI: Gamut ( El üstünde Yüzük ve küçük parmak arası )
“Kendimi güvende ve korunmuş hissediyorum. Sorunlarımı çözerken de güvende olduğumu ve korunduğumu biliyorum.”

MERKEZ: (Göbek çengeli: Orta parmak iki kaş ortasında, diğeri göbek deliğinde,içeri doğru bastırarak yukarı doğru kaldır)
“Zihnim açık, güvende ve dengedeyim. Her şeye rağmen ( ya da bu soruna rağmen) kendime güveniyorum.”

YÖNETİCİ MERİDYEN: ( Göbek çengeli, merkez meridyen noktasında yazılanın aynısı)
“İstediğim her şeyi yapabilirim, başarabilirim. Yaşamımdaki güçlüklerin üstesinden gelebilirim ve bunu yapacağım.”

Donna Eden'dan Çeviren ve Uyarlayan:Gülgün Sharafat

VURUŞ NOKTALARININ AÇIKLAMALARI

- Kaş noktası başlangıcı(K veya KK olarak bilinir) : Kaşınızın hemen başlangıcında bulunur.
- Şakak noktası (Ş) : Gözünüzün dış kenarında kemiğin hemen üstündedir.
- Göz altı noktası (GA) : Gözünüz tam karşıya bakarken gözbebeğinizin tam altında kemiğin üstündedir.
- Burun altı noktası (BA) : Burnunuzun hemen altında üst dudak kıvrımının tam ortasındadır.
- Çene noktası (Ç veya çene altı noktası ÇA olarak bilinir) : Alt dudağınızın hemen altında ,çene kıvrımının ortasındadır.
- Köprücük kemiği noktası(KÖ veya KK ) : Köprücük kemiğinizin 4-5 cm. altındadır.
- Koltuk altı noktası(KA veya göğüs altı noktası GÖ olarak bilinir) :Erkeklerde göğüs ucu hizasında kol altında, yanda , kadınlarda ; kol altının 4-5 c.m altında, giysinin yan dikişinin altındaki noktadadır.
- Kaburga noktası(KB) : Kadınlarda sütyenin alt kısmının kaburgalara dayandığı noktada ,erkeklerde ise son kaburganın 2-3c.m üstünde ki noktadadır.
Yüzük parmağı hariç eldeki tüm noktalar elinizi önünüzde düz bir şekilde tutarken tırnaklarınızın size bakan tarafında, tırnak kökünde , et ve tırnağın birleştiği noktadadır.
- Baş parmak noktası(BP)
- İşaret parmağı noktası (İP)
- Orta parmak noktası (OP)
- Küçük parmak noktası (KP)
- Gamut noktası (G) : Elinizin üstünde yüzük ve küçük parmak arasındaki ayrımın ortalama 2c.m üzerindedir.9 seri vuruş yapılırken kullanıldığı için bu adı alır.
- Karate noktası (KN) : Elinizi yumruk yaptığınızda elinizin dış yanında oluşan kıvrımın hemen üstündedir.Karate vuruşu yapılan noktadır.
- Hassas nokta : Vücudunuzun sağ ya da sol tarafında kalbinizin 3-4 c.m üstünde kemiğin altında kalan noktadır.Dokunduğunuzda hafif bir acı ya da hassaslık duyduğunuzdan bu adı alır. Diğer tüm noktaların aksine yalnızca bu nokta saat yönünde sağdan sola ovuşturularak ovulur.

Hassas nokta kalbinize yakın bir nokta olduğu için herhangi bir nedenle o noktayı ovuşturmak istemezseniz onun yerine elinizin kenarındaki Karate noktasına vurmayı tercih edebilirsiniz.Ama yapılan uygulamalar Hassas noktanın daha etkili olduğunu göstermiştir mümkünse onu tercih edin.

 
Eklenme Tarihi : 04/04/17 11:57:19   -   Görüntülenme : 1153
 
 

Makaleler Ana Sayfasına Git